Wszywki esperal

Zabieg wszycia esperalu jest jednym z elementów wspomagających terapię alkoholową. Jednorazowa aplikacja skutecznie wymusza abstynencję przez rok, ponieważ taki jest przewidywany czas jej działania. Dzięki tej metodzie uzależniony ma większe szanse wyjścia z nałogu i rozpoczęcia nowego życia. Nasza klinika gwarantuje najwyższe standardy leczenia oraz fachową opiekę. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz informuje pacjenta o korzyściach oraz zagrożeniach wynikających z zastosowania esperalu. Omawia z nim również ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, którymi są:

  • niewydolność krążenia
  • zawał serca
  • choroba niedokrwienna
  • zapalenie nerwu wzrokowego
  • zaburzenia psychiczne
  • padaczka

Warunkiem przystąpienia do zabiegu jest co najmniej 24-ero godzinna abstynencja. Zabieg trwa 30 minut. Przeprowadzany jest  w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny, bezpieczny i pozwala na natychmiastowy powrót do normalnego funkcjonowania. Po zabiegu wszycia obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych pod każdą postacią. Nieprzestrzeganie tej reguły powoduje wystąpienie objawów  zatrucia organizmu, zagrażających nawet życiu. Objawy te mogą wystąpić nawet po zastosowaniu produktów zawierających alkohol etylowy, takich jak: płyny do ust, ocet spirytusowy, kosmetyki zawierające alkohol, itp. Disulfiram – substancja aktywna zawarta w esperalu aktywuje się już po półgodzinie od spożycia alkoholu i utrudnia organizmowi radzenie sobie z jego rozkładem i neutralizowaniem trującego działania.  Alkohol zamiast zostać strawiony i wydalony, zamienia się w aldehyd octowy, 30 razy silniejszą truciznę. Jej poziom w organizmie wzrasta od 5 do 10 razy w porównaniu z normą. Kumulacja tej toksyny powoduje nagłe objawy ciężkiego zatrucia. Po 5-10 minutach od spożycia pacjent zaczyna odczuwać pierwsze dolegliwości. Natychmiast pojawiają się wymioty, zawroty głowy, czerwona twarz, bóle głowy, kołatanie serca, duszności. W przypadku spożycia większej ilości może dojść do poważniejszych objawów: czasowej utraty wzroku, tymczasowej impotencji, zaburzeń świadomości, uszkodzenia wątroby i udaru mózgu.

Chorzy opisują ten stan jako coś czego nie są wstanie przeżyć i to właśnie wytwarza psychologiczną blokadę przed alkoholem. 

Działanie wszywki esperal nazywa się działaniem awersyjnym, ponieważ jej siła polega właśnie na tym, że wzbudzając strach przed zatruciem może ona pomóc w powstrzymywaniu się przed spożyciem alkoholu. Stąd też wynika tak duża skuteczność tej metody.