Detox

Nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków itp. powoduje kumulowanie się w organizmie szkodliwych substancji. W efekcie prowadzi to do zatrucia organizmu, następstwem którego są różnorodne, przykre dolegliwości takie jak wymioty i biegunki. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych:serca, wątroby, nerek, a tym samym upośledzenia najważniejszych procesów fizjologicznych. Zatrucia silnie oddziaływają nie tylko na ciało, ale również na umysł i psychikę pacjenta.

Często wykazuje on obniżony nastrój, stany depresyjne, lękowe, prześladują go omamy i myśli samobójcze. Pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku wyjścia z nałogu jest detoks, czyli odstawienie substancji psychoaktywnej i usunięcie z krwiobiegu pacjenta nagromadzonych toksyn. Ogranicza on objawy zatrucia, ale  również pozwala zmniejszyć ryzyko i złagodzić symptomy zespołu abstynencyjnego pojawiającego się w przypadku nadużywania substancji uzależniających.

Proces detoksykacji odbywa się w odpowiednich warunkach i pod nadzorem specjalistów. Z racji tego, że organizm pacjenta przeważnie jest odwodniony, wykazuje awitaminozę i zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i metabolizmu, podawane są mu kroplówki, płyny, elektrolity, witaminy, leki uspokajające i inne preparaty. Choć usunięcie toksyn samo w sobie nie leczy uzależnienia, przynosi doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz daje możliwość normalnego funkcjonowania.

Rzeczą bardzo ważną jest również to, aby oprócz środków farmakologicznych, pacjent otrzymywał wsparcie psychologiczne. Takie wielokierunkowe działanie daje większą gwarancję, że pacjent po procesie detoksykacji podejmie dalszą terapię prowadzącą do jego całkowitego wyzwolenia się od nałogu.